Dejan Koban in Nežka Struc, pobudnika poskusa festivala in organizatorja pesniškega maratona (vir: Facebook).
Ljubljanainfo
Ned, 16.3.2025 11:00
Na svetovni dan poezije v Ljubljani že skoraj deset let poteka pesniški maraton, ki s pesniškim branjem vseh, ki jih poezija zanima ali pa jo ustvarjajo, praznuje poezijo.

Iz te pobude se je razvila ideja o Ljubljanskem pesniškem festivalu. 

Prva, poskusna edicija festivala bo potekala od 17. do 21. marca in bo posvečena performativni poeziji.

Festival bo v sedmih prostorih: ŠKUC, Vodnikova domačija, MGL, Channel Zero, LUDa knjigarna, Center za poezijo Tomaža Šalamuna in Društvo slovenskih pisateljev.

Sestavljen bo iz sedmih dogodkov in maratonskega branja, ki bo ponudil kar 14 ur branja poezije.

Ostanite na tekočem v vsakem trenutku!

Prijavite se na e-novice in vsak teden prejmite na svoj e-naslov najboljše objave iz Ljubljane, ekskluzivne novice in privlačne nagradne igre.

Ko KUDa France Prešeren ni več

Ob svetovnem dnevu poezije, 21. marca, se v Ljubljani že skoraj desetletje odvija Maratonsko branje poezije, ki ima svoje začetke v KUDu France Prešeren na Trnovem.

Po zaprtju KUDa sta pobudo prevzela Dejan Koban in Nežka Struc, ki sta od tedaj glavna organizatorja teh množičnih branj poezije na različnih lokacijah.

»Malce starejši se še spomnijo legendarnega ljubljanskega KUDa France Prešeren in njegovega programa, kjer se je vrsto let ob svetovnem dnevu poezije odvijal pesniški maraton, ki je trajal od poznega popoldneva pa nekje do polnoči.

 Ko je KUD moral zapreti vrata, je zazijala vrzel,« se spominjata.

»Tako sva prišla na idejo, da bi morali skoraj nujno ponovno organizirati ta nora branja – kot praznovanje poezije, pesniške misli. 

Ta branja so bila že od začetka pozicionirana v več prostorih po Ljubljani, vsako leto pa smo jih organizirali malo drugače – najbolj nor je bil poskus 24-urnega maratonskega branja, ki je, kolikor se spomniva, trajalo celo uro dlje. 

V vseh teh letih smo se gibali po raznoraznih prostorih v mestu, poslušali, brali – in performirali – vsaj 144 ur poezije, ki nam jo je predstavilo več kot 1000 nastopajočih, in to ob vseh delih dneva, tudi ponoči!«

Pesniški maraton je letos prerasel v poskus prvega Ljubljanskega pesniškega festivala, ki ga na pobudo Kobana in Struc organizira pisarna Ljubljane, Unescovega mesta literature s koproducenti.

Festival bo odprla Nina Dragičević z uvodnim predavanjem, ki razpira vprašanja o prekarnosti pesniškega dela, bistvu performativne poezije in oblikah soustvarjanja javnega prostora in skupnosti.

Festival se bo nadaljeval s pesniško-zvočnima nastopoma CPG impro in Atwoodovega padala, večerom o načinih stopanja poezije v prostor, glasbeno-pesniškim večerom Črne skrinjice in zavoda Dve luni, projekcijo videopoezije iz arhiva MKC Črka in poslušanjem zvočne poezije s plošč po izboru Gregorja Podlogarja.

Na zadnji dan bo potekal tradicionalni pesniški maraton, ki bo ponudil kar 14 ur branja poezije v petih prostorih. 

Branje je odprto za vse, treba se je le prijaviti! Vstop na vse dogodke festivala je brezplačen.

Program na kratko

Ponedeljek, 17. marec, ob 19. uri
Uvodno predavanje Nine Dragičević / ŠKUC
Ljubljanski pesniški festival, ki se letos posveča performativni poeziji, bo odprlo predavanje pesnice Nine Dragičević.

Torek, 18. marec, ob 19. uri
Atwoodovo padalo / Vodnikova domačija Šiška
Glasbeno-umetniški performans oživlja poezijo Antona Podbevška, enega začetnikov slovenske avantgarde. Izbrana besedila so ob spremljajoči avtorski glasbeni podlagi interpretirana skozi petje. Nastopata idejna snovalca Ambrož Pušnik in Matevž Šega ter Dejan Hudoklin.

Torek, 18. marec, ob 20.20
CPG Impro (Čučnik, Pepelnik, Grom) / Vodnikova domačija Šiška
Nastop CPG je interakcija govorjene besede in eksperimentalne zvočne slike, ki ne služi samo kot podlaga glasovno-pomenskemu nastopu, temveč se oba medija medsebojno dopolnjujeta in sodelujeta na način improvizacije. Tomaž Grom in Primož Čučnik gradita zvočnost s pomočjo kontrabasa, zvočil, igral, uporabnih predmetov in eksperimentalno rabo gramofona. Ana Pepelnik branje tekstovnega kolaža nadgrajuje s trenutnimi prebliski in variacijami.

Sreda, 19. marec, ob 18. uri
Poezija stopi v prostor / MGL
Pesnica Anja Zag Golob ter pesnika Jan Krmelj in Nebojša Pop-Tasić, ki jih povezuje preteklo ali sedanje ustvarjanje na polju gledališča, s svojo poezijo stopijo na oder, nato pa v pogovoru, ki ga vodi dramaturginja in urednica Knjižnice MGL Petra Pogorevc, govorijo o načinih povezovanja poezije z drugimi umetniško-performativnimi praksami.

Sreda, 19. marec, ob 20. uri
Dve skrinjici poezije / Channel Zero
Na pesniškem večeru Črne skrinjice in zavoda Dve luni se bodo z novimi zbirkami predstavili Mila Kodrič Cizerl, Gal Grobovšek, Stanka Hrastelj in Matjaž Zorec, z glasbeno-pesniškim nastopom pa duo bambus (pesnica Alja Pušič in jazzovski glasbenik Gašper Drev).

Četrtek, 20. marec, ob 18. uri
Projekcija arhivske videopoezije / LUDa knjigarna
Petnajst kratkih del, ki združujejo poezijo, video in računalniško animacijo, je nastalo v produkciji Mladinskega kulturnega centra Maribor - MKC Črke, ki je od leta 2010 samostojno ali s partnerji producirala že več kot 40 videov.

Četrtek, 20. marec, ob 20. uri
Poezija na podlago: Pesniki s plošč / LUDa knjigarna
Gregor Podlogar nas bo v posebni podseriji cikla Poezija na podlago vodil po poteh zvočne poezije. Poslušali bomo, kako so pesniki in pesnice interpretirali svojo poezijo, objavljeno na ploščah, od Kurta Schwittersa do njegovih naslednikov, kot so Henri Chopin, Bob Cobbing, Brion Gysin, Ernst Jandl in Katalin Ladik.

Petek, 21. marec
Pesniški maraton ob svetovnem dnevu poezije
Poskus prvega Ljubljanskega pesniškega festivala bo na svetovni dan poezije sklenil tradicionalni pesniški maraton:

od 10. do 11.30: Vodnikova domačija Šiška
od 12. do 14.30: LUDa knjigarna
od 15. do 17.30: Center za poezijo Tomaža Šalamuna
od 18. do 20.30: ŠKUC

Starejše novice