Inštitut 8. marec je v ponedeljek na ljubljanskega župana Zorana Jankovića naslovil javno pismo glede stanovanjske problematike.
V njem so Mestno občino Ljubljana pozvali, naj opravi izredni nadzor nad pobiranjem nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča, osredotočen na nenamensko rabo stanovanjskih nepremičnin. Občina naj ob tem predlaga spremembe odloka o tej dajatvi, po katerih se bodo nepremičnine, ki se namesto za stanovanjsko rabo uporabljajo za kratkoročno oddajanje v najem, obdavčile višje kot zdaj.
Ljubljanski župan je nato pojasnil, da so spremembe mestnega odloga o tej dajatvi v naslednjih treh letih neizvedljive, saj da bodo mestne oblasti odprle celotno področje nadomestil za uporabo stavbnega zemljišča. Nov odlok pred letom 2030 ne bo sprejet, je dodal.
A Inštituta 8. marec s tem ni prepričal. Pravičnejše obdavčitve kratkoročnega oddajanja nepremičnin turistom v Ljubljani po njihovem prepričanju ni treba čakati do leta 2030. Odlok, ki bi vseboval samo en popravek za ustreznejšo obdavčitev kratkoročnega oddajanja stanovanjskih nepremičnin, se da spremeniti takoj, so zapisali v odzivu.
Po nekaj dneh zatišja se zgodba nadaljuje. Z Inštituta 8. marec so namreč sporočili, da so od župana »prejeli odgovor, ki ne vsebuje prav nobene namere o njenem reševanju«.
In ponovili:
»Prebivalci Ljubljane in drugih slovenskih mest se soočajo z vse hujšo stanovanjsko stisko.
Cene nepremičnin in najemnin nenehno rastejo, medtem ko dohodki prebivalcev ne dohajajo rasti stroškov bivanja.
Nakup stanovanja ali hiše v Ljubljani je za večino mladih nedosegljiv, najemnine pa postajajo nevzdržne tudi za študente, delavce, upokojence in mlade družine.«