Ali se lahko tragedija po scenariju iz Makedonije, ko izbruhne požar v klubu, ljudje pa ne morejo zbežati, ker je le en izhod, zgodi tudi v Ljubljani?
To je zaskrbelo mnoge Ljubljančane in Ljubljančanke pa tudi vse ostale starše, katerih otroci študirajo in obiskujejo klube in diskoteke po Ljubljani.
Kakšne ukrepe je torej sprejela Mestna občina Ljubljana, da se takšna tragedija pri nas ne bi zgodila in ali imajo klubi smernice za ukrepanje ter ali so v na primer zadnjih treh letih izvedli kakšno požarno vajo v kakšnem klubu, smo jih vprašali?
Iz Oddelka za zaščito in reševanje so pojasnili, da zakonodaja s tega področja klube obravnava kot zbirališča večjega števila ljudi, kar pomeni, da pravilnik o požarnem redu nalaga lastniku ali uporabniku poslovnih prostorov odgovornost izdelave požarnega reda, ki je osnova za organizacijske ukrepe, torej za načrt evakuacije, požarni načrt, zagotovitev požarne straže in podobno.
»Mestna občina Ljubljana nima pristojnosti za ureditev tega področja,« so še dodali.
Glede morebitne požarne vaje v klubu so odgovorili, da takšne vaje niso organizirali: »Gasilska brigada Ljubljana ob povpraševanju redno svetuje občanom in organizatorjem, kako ukrepati ob požarih.«
Ali bi se taka nesreča, kot se je zgodila v Makedoniji, po dokumentih Mestne občine Ljubljana štela kot množična nesreča?
Na oddelku za zaščito in reševanje so jasni: »Da. V kolikor bi bilo v dogodku udeleženih deset ali več hudo poškodovanih ali življenjsko ogroženih oseb, bi se uporabil načrt Mestne občine Ljubljana za zaščito in reševanje ob masovnih nesrečah.«
Na vprašanje, kakšen je postopek v primeru požara v diskoteki, torej, kako hitro gasilci izvejo za požar, kdo jih obvešča, koliko enot bi se aktiviralo, na oddelku za zaščito in reševanje povedo, da je aktiviranje gasilskih enot v Mestni občini Ljubljana opredeljeno v Operativnem gasilskem načrtu Javne gasilske službe MOL.