Praznični december je prestolnico spremenil v pravo luči in glasbe polno mesto. Silvestrovalo je okoli 100.000 ljudi, povprečna zasedenost hotelov pa je dosegla 86,5 %.
Ljubljano je decembra obiskalo okoli milijon ljudi, ki so skupaj ustvarili približno 200.000 prenočitev, so danes sporočili na prvi letošnji tiskovni konferenci Mestne občine Ljubljana. Praznični december je minil mirno, s poudarkom na varnosti, je ocenil župan Zoran Janković.
Po besedah namestnice direktorice Turizma Ljubljana Ane Lampič je v prestolnici silvestrovalo okoli 100.000 obiskovalcev, v celotnem prazničnem mesecu pa je Ljubljano obiskalo okoli milijon ljudi.
»Po prvih ocenah je bilo decembra ustvarjenih okoli 200.000 prenočitev. Tudi tokrat je v Ljubljani prenočilo največ domačih obiskovalcev,« je pojasnila Lampič.
Rekordna zasedenost
Povprečna zasedenost namestitvenih obratov, ki poročajo v sistem Turizma Ljubljana, je decembra znašala okoli 63 odstotkov, na silvestrovo pa je dosegla 86,5-odstotno zasedenost.
»Po naših ocenah bodo končni letni podatki o številu prenočitev dosegli okoli 2,9 milijona, letna rast prihodov in prenočitev pa bo deset- do 11-odstotna. Po pričakovanjih bo prestolnica do konca leta 2026 presegla mejo treh milijonov letnih prenočitev,« je dodala Lampič.
Najbolj obiskana koncerta na Kongresnem trgu
Ljubljana je bila decembra odeta v praznično vzdušje z več kot 50 kilometri luči in več kot 850 svetlobnimi elementi.
»Praznična okrasitev bo na ogled še do 15. januarja,« je spomnila Lampič.
Praznični sejem je obiskovalcem ponudil 37 hišic, kulturno-glasbeni program pa se je odvijal na petih prizoriščih, kjer se je zvrstilo 39 koncertov.
»Koncerte na Kongresnem trgu je dnevno obiskalo več kot 10.000 obiskovalcev, največ sta jih pritegnili skupini Joker Out in Fehtarji,« je še povedala.
Varnostni vidik, mešane patrulje kot dobra praksa
Tudi varnostni vidik prazničnega decembra je bil ocenjen kot uspešen. Direktor Policijske uprave Ljubljana Tomislav Omejec je poudaril, da je december minil »varno in prijetno«.
»Očitno so vsi deležniki pri zagotavljanju varnosti ustrezno ocenili vsa tveganja. Za večjo varnost smo poskrbeli z večjo prisotnostjo policistov in hitro odzivnostjo,« je pojasnil Omejec.
Dodal je, da se vseh incidentov ni dalo preprečiti, pri čemer je spomnil na napad na voznika avtobusa na Bavarskem dvoru.
»Tudi v tem primeru so policisti sorazmerno hitro prijeli storilca in ga ustrezno obravnavali,« je ocenil.
Vodja mestnega redarstva Roman Fortuna je poudaril, da je visoka raven varnosti posledica intenzivnega sodelovanja med redarji, policijo, mestnimi službami in zasebno varnostno službo.
»Kot zelo dobra praksa so se izkazale tudi mešane patrulje mestnega inšpektorja, policista in redarja,« je dodal Fortuna.
Policija je že sredi novembra začela preventivni projekt pasivne varnosti v mestu, je še dodal Omejec.
»Reakcije na Bavarskem dvoru so bile pozitivne, hitro osveščanje in nadzor nad pirotehniko sta prispevala k temu, da je bilo število poškodb mladih nizko, čeprav je vseeno bilo, največ s petardami s črnega trga, bili so grozljivi prizori. Smo pa bili zelo prizadeti zaradi smrtne nesreče na obrobju Ljubljane 1. januarja, kmalu po polnoči,« je pojasnil.
Po besedah Omejca in Fortune je bil december tudi primer dobre koordinacije mestnih služb.
»Redarji so pridno beležili prekoračitve in nepravilno parkiranje na Slovenski cesti. Novost so bile mešane patrulje policije, inšpektorja in redarjev, kar se je izkazalo za učinkovito,« je še dodal Janković.
Župan Janković zadovoljen, a obžaluje prometno nesrečo
Ljubljanski župan Zoran Janković je z rezultati prazničnega decembra zadovoljen.
»Ko sem obiskoval večerne dogodke, je bilo razpoloženje v Ljubljani izjemno,« je poudaril.