Slika je simbolična.
Ljubljanainfo
Tor, 3.9.2024 17:00
Napovedan dvig davka za sladke ter energijske pijače je povzročil razburjenje med gospodarstveniki. Kot pravijo v Združenju industrije pijač, bo dvig slabo vplival na potrošnike in gospodarstvo.

Vlada je potrdila sveženj predlogov davčnih sprememb, ki med drugim vključuje dvig davka na 22 odstotkov za sladke pijače z dodanim sladkorjem ali sladili ter energijske pijače.

Medtem ko vlada trdi, da bodo s tem prispevali k bolj konkurenčnemu gospodarstvu in izboljšanju javnega zdravja, Združenje industrije pijač pri Gospodarski zbornici Slovenije izraža ostro nasprotovanje ter opozarja na negativne posledice za gospodarstvo in potrošnike.

Po njihovem mnenju bi dvig slabo vplival na gospodarstvo

Združenje industrije pijač poudarja, da je dvig davka za sladke pijače z 9,5 odstotka na 22 odstotkov »nesprejemljiv in izjemno škodljiv«.

Takšno povišanje davka bo po njihovih ocenah povzročilo dvig maloprodajnih cen za deset do 20 centov, kar bi lahko potrošnike spodbudilo k iskanju cenejših alternativ ali nakupom v tujini.

Posledično bi to lahko vodilo do zmanjšanja prodaje na domačem trgu, nepričakovanih odzivov trgovcev ter zmanjšanja gospodarske aktivnosti proizvajalcev pijač.

Ukrepi ne bodo izboljšali javnega zdravja

Prav tako opozarjajo, da ukrep ne bo prispeval k dolgoročnemu izboljšanju javnega zdravja. Kot poudarjajo, sladke pijače namreč predstavljajo le dva do tri odstotke celotne energijske vrednosti dnevne prehrane, zato dvig davka po njihovem mnenju ne bo imel bistvenega vpliva na zmanjšanje porabe sladkorja.

Nadalje v združenju industrije brezalkoholnih pijač poudarjajo, da se že leta aktivno zavzemajo za odgovorno oglaševanje, zmanjševanje vsebnosti sladkorja in spodbujanje zdravega življenjskega sloga.

»Sprejeti ukrep smatramo kot absolutno diskriminatoren. Sprašujemo se, zakaj samo brezalkoholne pijače? Vlada je s svojo odločitvijo popolnoma ignorirala naša prizadevanja,« so zapisali v sporočilu za javnost.

Kljub tem prizadevanjem in dosežkom, kot je znižanje povprečne vsebnosti sladkorja v pijačah za 11 odstotkov od leta 2015, po njihovih pojasnilih vlada ni upoštevala njihovih pobud pri pripravi davčnih sprememb.

Ne nazadnje zaključujejo, da ukrepi ne bodo motivirali potrošnikov k izbiri pijač z nižjo vsebnostjo sladkorja, saj so vse sladke pijače enako obdavčene, ne glede na vsebnost sladkorja.

Starejše novice