Za prenovo osrednjega dela ljubljanske železniške postaje sta prispeli dve ponudbi. Nižja znaša 260,8 milijona evrov z davkom na dodano vrednost, kar krepko presega ocenjeno vrednost direkcije za infrastrukturo - ta je lani ob objavi razpisa ocenila vrednost del na 136,6 milijona evrov brez davka na dodano vrednost, kar pomeni 166,7 milijona evrov z davkom na dodano vrednost.
Ker gre za javno naročilo po odprtem postopku, pogajanja o ceni niso predvidena. V primeru, da bi direkcija ocenila obe ponudbi kot previsoki, bi lahko javno naročilo zaključila brez izbora in odprla nov postopek.
V tem primeru bi v nov postopek javnega naročila lahko povabila oba ponudnika, če izpolnjujeta vse pogoje, in z njima izvedla en krog pogajanj ali več. Lahko pa bi se odločili tudi za ponovitev javnega naročila.
Dela vključujejo gradnjo novega nadhoda s postajno dvorano, dvigali, tekočimi stopnicami in trakovi za hitrejši prehod. Nadhod bo omogočal povezavo za pešce med središčem mesta in Bežigradom.
V postajni dvorani so predvideni prostori za prodajo vozovnic, čakalnica za potnike, sanitarije ... Skupna bruto tlorisna površina predvidenih objektov nadhoda s postajno dvorano znaša 13.665 kvadratnih metrov.
Predvidena je tudi nadgradnja tirne infrastrukture, prenova signalno-varnostnih naprav, rekonstrukcija obstoječega podhoda z razširitvijo za kolesarje, gradnja dvigal za dostop na perone iz podhoda ter nadgradnja peronske infrastrukture s prilagoditvami za gibalno ovirane osebe.
Cilji že od samega začetka ambiciozni
Časovnica za največji ljubljanski infrastrukturni projekt se bo tako morda zamaknila, še preden se bodo lahko začela prva obsežnejša dela.
Ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek je na novinarski konferenci oktobra lani odgovorila na vprašanje o časovnici zaključka projekta. Povedala je, da so si zadali »hudo ambiciozen cilj« - večina del naj bi bila končana do konca leta 2025.
Hkrati se ministrica zaveda, da je takšna časovnica zares optimistična in obljublja, da bo vsak dan bdela nad napredkom in si prizadevala, da se bodo zadanih ciljev kar se da dosledno tudi držali.
Svetlejša plat kovanca
Obenem pa so si Ljubljančani lahko oddahnili ob težko pričakovanem pričetku del na Dunajski cesti, ki je bila v začetku 2024 nekaj dni popolnoma zaprta.
Izvajalci del in drugi opazovalci so nenehno svarili, da bo to povzročilo hud prometni kolaps - a se črni scenarij ni uresničil. Promet je večinoma potekal nemoteno.