V Ljubljani naj bi kmalu preko Airbnb oddajali le še v juliju in avgustu (foto: Pixabay).
Ljubljanainfo
Sob, 11.1.2025 20:00
Podjetje za kratkoročni najem je povzročilo pravo revolucijo. Zdaj pa si mnogi želijo, da v njihovem mestu ne bi več obstajalo, drugim pa prinaša neverjetne zaslužke, v regulacijo se je celo vmešala država.

Airbnb je okrajšava prvotnega imena: Airbed and Breakfast. 

Je ameriško podjetje, ki upravlja spletno tržnico za kratkoročna in dolgoročna bivanja in izkušnje v različnih državah in regijah.

Deluje kot posrednik in zaračuna provizijo od vsake rezervacije. Airbnb so leta 2008 ustanovili Brian Chesky, Nathan Blecharczyk in Joe Gebbia. Je najbolj znano podjetje za kratkoročni najem stanovanj.

Kako je nastal Airbnb

Po selitvi v San Francisco oktobra 2007 sta sostanovalca in nekdanja sošolca Brian Chesky in Joe Gebbia prišla na idejo, da bi v svojo dnevno sobo postavila zračno vzmetnico in jo spremenila v nočitev z zajtrkom. 

Februarja 2008 se je Nathan Blecharczyk, Cheskyjev nekdanji sostanovalec, pridružil kot glavni tehnološki direktor in tretji soustanovitelj novega podjetja, ki so ga poimenovali »AirBed & Breakfast«.

Sestavili so spletno stran, ki je ponujala kratkoročno bivanje in zajtrk za tiste, ki niso mogli rezervirati hotela na zasičenem trgu.

Spletno mesto Airbedandbreakfast.com je bilo ustanovljeno 11. avgusta 2008.

Ustanovitelji so imeli svoje prve stranke poleti 2008, med konferenco industrijskega oblikovanja, ki jo je organiziralo Združenje industrijskih oblikovalcev Amerike, kjer so popotniki težko našli prenočišče v mestu.

Potem ko so ustanovitelji zbrali 30 tisoč dolarjev s prodajo kosmičev, poimenovanih po dveh kandidatih na predsedniških volitvah v Združenih državah leta 2008, Baracku Obami in Johnu McCainu, večinoma na Demokratični nacionalni konvenciji leta 2008, je računalniški programer Paul Graham povabil ustanovitelje na zimsko usposabljanje njegovega startup inkubatorja Y Combinator.

Nato jim je zagotovil usposabljanje in 20 tisoč evrov financiranja v zameno za 6-odstotni delež v podjetju.

Ko je bilo spletno mesto izdelano, so odleteli v New York, da bi se srečali z uporabniki in promovirali spletno mesto.

Ostanite na tekočem v vsakem trenutku!

Prijavite se na e-novice in vsak teden prejmite na svoj e-naslov najboljše objave iz Ljubljane, ekskluzivne novice in privlačne nagradne igre.

Okrajšava imena

V San Francisco so se vrnili z dobičkonosnim poslovnim modelom, ki so ga predstavili vlagateljem z zahodne obale. 

Do marca 2009 je imelo spletno mesto deset tisoč uporabnikov in 2500 oglasov.

Marca 2009 je bilo ime podjetja skrajšano na Airbnb.com, da bi odpravili zmedo glede »Airbed« oziroma »zračnih vzmetnic«; do takrat so seznami vključevali celotne sobe in nepremičnine.

Do novembra 2010 se je od 700 tisoč rezerviranih nočitev 80 odstotkov zgodilo v zadnjih šestih mesecih.

Na konferenci South by Southwest marca 2011 je Airbnb prejel nagrado za aplikacijo.

Novembra 2012 je Airbnb izdal »Neighborhoods«, popotniški vodnik po 23 mestih, ki popotnikom pomaga izbrati sosesko, v kateri bodo ostali, na podlagi določenih meril in osebnih preferenc.

Do oktobra 2013 je Airbnb od svoje ustanovitve avgusta 2008 postregel 9 milijonov gostov.

Leta 2013 je bilo dodanih skoraj 250 tisoč oglasov. Julija 2014 je Airbnb razkril oblikovne spremembe spletnega mesta in mobilne aplikacije ter uvedel nov logotip.

Logotip, imenovan Bélo, naj bi služil kot simbol pripadnosti in je sestavljen iz štirih elementov: glave, ki predstavlja ljudi, ikone lokacije, ki predstavlja kraj, srca, ki simbolizira ljubezen, in črke A za ime podjetja.

Napovedal je tudi partnerstvo s Concur, storitvijo za poročanje o stroških za podjetja, da bi poslovnim potnikom olajšali prijavo bivanja na Airbnb kot poslovne stroške.

Aprila 2015, po sprostitvi omejitev za ameriška podjetja za poslovanje na Kubi, se je Airbnb razširil na Kubo, s čimer je postal eno prvih ameriških podjetij, ki je to storilo.

Julija 2016 je bil nekdanji državni tožilec Eric Holder najet za pomoč pri oblikovanju protidiskriminacijske politike za Airbnb, potem ko so poročila pokazala, da gostitelji zavračajo sprejemanje prošenj za nastanitev gostov, katerih ime je nakazovalo, da so temnopolti. 

Kot del reforme so fotografije bodočih gostov skrite pred gostitelji, dokler niso sprejete prošnje za nastanitev,

Novembra 2016 je Airbnb predstavil novost, pri katerih lahko uporabniki uporabljajo platformo za rezervacijo dejavnosti.

Januarja 2017 je Airbnb skupaj s podjetniki Garyjem Vaynerchukom, Benom Leventhalom in Mikeom Monterom vodil 13 milijonov dolarjev vredno naložbo v Resy, aplikacijo za rezervacije restavracij.

Maja 2017 je podjetje izdalo Airbnbmag, revijo, ki izhaja skupaj s Hearst Communications.

Februarja 2018 je podjetje objavilo Airbnb Plus, zbirko domov, ki so bili preverjeni glede kakovosti storitev, udobja in dizajna,  kot tudi Beyond by Airbnb, ki ponuja luksuzne počitniške najeme.

Do oktobra 2019 je pri Airbnb vsako noč bivalo dva milijona ljudi.

Aprila 2019 je Airbnb produciral in financiral dokumentarni film Gay Chorus Deep South, ki ga je predstavil njegov oddelek Rausch Street Films. Pravice so bile prodane MTV-ju, ki je predvajal program na svojem omrežju.

Ob svetovnem dnevu živali 4. oktobra leta 2019 je Airbnb predstavil novo samostojno kategorijo doživetij, osredotočenih na doživetja, ki vključujejo živali, ter politiko dobrega počutja živali.

Leta 2020 je Airbnb začel testirati ogrodje Jetpack Compose v svoji aplikaciji za Android, medtem ko je bilo ogrodje še v predogledu za razvijalce.

Med pandemijo covid-19 so se rezervacije v nekaterih mestih zmanjšale za kar 96 odstotkov. Vendar so se rezervacije povečale na številnih podeželskih območjih.

Podjetje je obljubilo 250 milijonov dolarjev izplačil gostiteljem kot nadomestilo za odpovedi gostov zaradi pandemije.

Podjetje je zaradi pandemije odpustilo tudi približno 1900 zaposlenih ali približno 25 odstotkov svoje delovne sile v Ameriki, Evropi in Aziji.

10. decembra 2020 je podjetje postalo javno podjetje s prvo javno ponudbo in zbralo 3,5 milijarde dolarjev. Delnice v vrednosti 238 milijonov dolarjev so bile ponujene gostiteljem na platformi po ceni 68 dolarjev na delnico.

Marca 2022 je Airbnb prekinil poslovanje v Rusiji in Belorusiji zaradi sankcij, ki so bile posledica ruske invazije na Ukrajino.

Maja 2022 je Airbnb prenehal delovati na Kitajskem.

Odločitev je bila sprejeta predvsem zaradi kitajske politike Zero-covid, pa tudi zaradi zapletenih in dragih zakonov in predpisov, ki so zahtevali, da Airbnb pošilja podrobne podatke o gostih kitajski vladi, ki jih je mogoče uporabiti za sledenje ljudem.

Airbnb je bil obtožen, da je preveč pripravljen posredovati te informacije, zaradi česar je leta 2019 po 6 mesecih dela odstopil izvršni direktor Airbnb, ki je bil tudi nekdanji namestnik direktorja Zveznega preiskovalnega urada.

Airbnb je bil tudi obtožen dovoljevanja oglasov na zemljiščih v lasti Xinjiang Production and Construction Corps, kitajske paravojaške enote v državni lasti, ki je bila sankcionirana v skladu z zakonom Magnitskega zaradi vpletenosti v preganjanje Ujgurov na Kitajskem 

Leta 2019 so bili nekateri gostitelji na Kitajskem obtoženi diskriminacije, ker niso hoteli najeti Ujgurov.

Potem ko so bile avgusta 2020 zaradi pandemije covid-19 začasno prepovedane zabave v domovih, najetih na platformi, je Airbnb junija 2022 objavil, da bo trajno prepovedal zabave in dogodke v domovih na svoji platformi, kar podpirajo gostitelji in njihovi sosedi, ki so se pritoževali nad nadlogami v Airbnbovih nepremičninah.

Avgusta 2022 je Airbnb uvedel tehnologijo za uveljavitev te prepovedi.

Po svetu pa se je začelo pravi gibanje, kjer iz turistično preveč obleganih mest želijo pregnati Airbnb, tudi v Ljubljani so že organizirali tiskovno konferenco na to temo. Občine bodo tako kmalu lahko regulirale, koliko časa bo v njihovi občini na leto dovoljen airbnb. V Ljubljani naj bi tako najem preko Airbnb potekal le dva meseca na leto.

Starejše novice