Prebivalci Ljubljane in drugih slovenskih mest se soočajo z vse hujšo stanovanjsko stisko, so zapisali na Inštitutu 8. marec, katerega direktorica je Nika Kovač.
»Cene nepremičnin in najemnin nenehno rastejo, medtem ko dohodki prebivalcev ne dohajajo rasti stroškov bivanja.
Nakup stanovanja ali hiše v Ljubljani je za večino mladih nedosegljiv, najemnine pa postajajo nevzdržne tudi za študente, delavce, upokojence in mlade družine.
Med letoma 2015 in 2024 so se cene stanovanj v Sloveniji dvignile za kar 102 odstotka, najemnine pa za 73 odstotkov.«
Nadalje so zapisali, da po podatkih časnika Finance oseba s povprečno plačo za najem enosobnega stanovanja v Ljubljani odšteje več kot polovico svojih prihodkov.
»Pri čemer je treba poudariti, da kar 65 odstotkov prebivalcev Ljubljane prejema nižjo plačo od povprečne.
Mednarodne institucije, kot sta OECD in Eurostat, priporočajo, da najemnina ne presega 30 odstotkov dohodkov gospodinjstva, skupaj z vsemi stanovanjskimi stroški pa naj ne presega 40 odstotkov.«
Ugotavljajo, da v Ljubljani najemnine bistveno presegajo te meje.
»Za primerjavo: najem enosobnega stanovanja v Ljubljani znaša 52 odstotkov povprečne neto plače, medtem ko ta delež v Berlinu znaša 34 odstotkov, v Rimu 32 odstotkov in na Dunaju le 31 odstotkov.«
Turistični najemi prek Airbnb dvigujejo cene stanovanj in najemnine
Kot težavo izpostavljajo Airbnb.
Po analizi ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport se je namreč število nepremičnin, ki se oddajajo prek platform Airbnb in Vrbo, v Sloveniji močno povečalo.
»V letu 2023 je bilo na teh platformah ponujenih skoraj petkrat več ležišč kot leta 2015.«
Zapisali so, da je povprečna dosežena dnevna cena najema nepremičnine prek Airbnb v letu 2023 je znašala 149 evrov, skupni letni prihodek iz naslova najemnin pa kar 174,6 milijona evrov, kar je 2,6-krat več kot leta 2019.
»Ponudba turističnih najemov je skoncentrirana v Ljubljani, kjer je bilo v kratkoročni najem oddajanih kar 2365 nepremičnin.«
Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport ugotavlja, da ta dejavnost ni delitvena ekonomija, temveč tržna dejavnost z visokimi donosi, ki ni ustrezno regulirana.
»Takšna rast kratkoročnih najemov zmanjšuje dostopnost stanovanj za prebivalce, saj povečuje najemnine in cene nepremičnin.
Raziskovalni novinarji spletnega portala Oštro ugotavljajo, da se na območjih, kjer so cene stanovanj najvišje (Ljubljana, alpskem turistično območje in obali) manj kot polovica vseh novozgrajenih stanovanj služi funkciji primarnega doma, vsaj 19 odstotkov nakupov pa je investicijskih.«
Kaj lahko ukrene Mestna občina Ljubljana?
Podali so tudi ukrepe, ki jih predlagajo Mestni občini Ljubljana.
Rešitev stanovanjske krize po njihovem zahteva celovite ukrepe na ravni države, vključno s povečanjem fonda javnih najemnih stanovanj, uvedbo učinkovitega in pravičnega nepremičninskega davka ter regulacijo in omejitev trga kratkoročnih najemov, ki jo čakamo že predolgo.
»Vendar pa lahko Mestna občina Ljubljana, poleg povečanja vlaganj v gradnjo javnih najemnih stanovanj, ukrepa tudi na druge načine, brez čakanja na državno zakonodajo,« so prepričani.
»Mestna občina Ljubljana ima pristojnost za določanje višine nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča, s katerim lahko ustrezneje obdavči lastnike, ki svoja stanovanja oddajajo v kratkoročni najem.«
Po trenutno veljavnem odloku bi se morala nenamenska raba zemljišč, ki so predvidena za stanovanjske namene, obdavčiti glede na njihovo dejansko rabo, v tem primeru kot območja za storitvene in trgovske namene.
To pomeni, da so glede na namembnost in lego stavbena zemljišča za stanovanjsko rabo v I. do III. območju obdavčena s 100 točkami, zemljišča za storitvene trgovske namene, kamor spada tudi kratkoročno oddajanje nepremičnin, pa z 800 točkami.
To je sicer osemkrat več, a še vedno precej manj, kot so točkovana območja za poslovne namene, ki so v istih območjih ovrednotena s 1430 točkami, so razložili.
Javni poziv županu
S tem javnim pismom pozivajo župana in Mestno občino Ljubljana, da z odgovori na naslednja vprašanja pojasnita, kako učinkovito se pobira nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča od nepremičnin, ki se oddajajo v kratkoročni najem.
Zanima jih, za koliko stanovanjskih nepremičnin je odmerjeno nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča glede na dejansko rabo, ki se razlikuje od tiste v prostorskem načrtu in kakšna je skupna količina zbranega nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča za te nepremičnine?
Naslednje vprašanje so ukrepi, ki jih Mestna občina Ljubljana izvaja za ugotavljanje skladnosti dejanske rabe stavbnih zemljišč s predvideno namembnostjo ter koliko preverb skladnosti dejanske rabe je Mestna občina Ljubljana izvedla v zadnjih desetih letih.
Zanima jih, ali je Mestna občina Ljubljana zasledila primere, ko so lastniki novozgrajenih stanovanj v prvih petih letih oproščeni plačila nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča, stanovanja pa kljub temu uporabljajo za kratkoročno oddajanje ter koliko kazni je Mestna občina Ljubljana izrekla zaradi kršitev odloka o nadomestilu za uporabo stavbnega zemljišča v zadnjih desetih letih.
Za konec pa so mestno občino Ljubljana pozivali, da opravi izredni nadzor nad pobiranjem nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča, osredotočen na nenamensko rabo stanovanjskih nepremičnin.
Predlagajo še spremembe odloka o nadomestilu za uporabo stavbnega zemljišča, po katerih se bodo, zaradi negativnih učinkov na stanovanjski trg, nepremičnine, ki se namesto za stanovanjsko rabo uporabljajo za kratkoročno oddajanje v najem obdavčile višje, kot se trenutno.
»Ljubljana mora biti mesto, ki daje prednost njenim prebivalcem, ne investitorjem in turistični industriji. Upamo, da bo Mestna občina Ljubljana prevzela aktivnejšo vlogo pri zagotavljanju dostopnih stanovanj za vse,« so dodali.
Komentarji (14)
Kurba z rdečo barvo
Bojo mogli levičarji rokave zavihat da si bojo flet kupli ne pa da se šlepajo na državno pomoč. Mi kmetje desničarski mamo vsi svojo štalco porihtano
Še ta nagravžen ksiht se bo mešal v stanovanjsko problematiko.
Zakaj bi bilo to breme občin, prvo bi država morala poskrbeti za stanovanjsko politiko, a zdej ko pa živim v Ljubljani bom več plačal kot pa negdo ki živi npr. v prekmurju, drugič sami smo želeli v ta sistem vladavine tako da se ne da sedaj nazaj. Airbnb nima nič s stanovanjsko politiko, stanovanjska problematika je že preden je bil Airbnb, ampak tukaj se ne gre za to ampak iz enega kupčka na drugi, da bi pa kaj razvijali naprej v stanovanjsko politiko to pa ne gre, konec je socialnih časov, živimo v surovem kapitalizmu in če nisi kapitalist ali pa da gledaš svoj interes propadeš na vseh linijah.
Tudi če se bi država obnašala tako bi že prej propadla kot propada.
Mislim da so plače slabe za naš standard, potem so pa krivi posestniki stanovanj ja nekje je treba vzet, zgrešena politika, sistem me je pripeljal da moram vse sam vedeti delo zdravnika, delo mehanika, delo odvetnika, delo zavarovalnic, delo bank da me nevedočega ne opeharijo
sedaj pa ali vse to spremljaš in kontroliraš je vredu če pa ne si pa pogorel, niso pa vsi zmožni teh stvari, nismo vsi za vse.
Zakaj bi biu js kaznovan ker si levičarski lenuhi ne morjo prvosct stanovanj, mn za droge zapravit pa kej delat zacet pa bo slo...
Se pravi da je bilo približno 1% stanovanj v kratkorocnem najemu.
V Lju je približno 20.000 študentov. Od tega jih veliko živi v najemnih stanovanjih.
Če bi zgradili 15000 poetelj v študentskih domovih, bi prišlo na trg veliko več stanovanj, kot iz kratkoročnih načrtov.
Ko sem bil mlad sem delal 10 ur +,tudi v tujini,danes pa bi me država zato kaznovala,sram vas bodi nesposobneži,ne bo vam uspelo.
Tile nevladniki bi vse ki delajo, so podjetni in plačujejo davke utopili v žlici vode. Njim paše denar iz državnih jasli brez dela in taki pri nas krojijo usodo naroda.
Privatna lastnina je privatna lastnina...Tukaj je tudi meja.
Vsega je kriv KAPITALIZEM in njegovi podporniki!!
KAPITALIZEM in njegovi podporniki so krivi za vse, kar je slabega na svetu. Odpravimo KAPITALIZEM in svet bo lepši!
Zopet bi radi žurerji, popotniki ,kvazi umetniki, lenuhi radi zastonj od države.Vprašajte nas, ki smo delali vsako popoldne po službi vse vikende in dopuste da v času gradnje nisem bil 8 let na morju, kjer sem varčeval pri gradnji hiše.Tudi vi začnite delat ne pa ,da vam bomo mi gradili stanovanja.Vam povem, da bo revolucija.Smo preveč garali Nika Kovač Tvoj oče ima ukradeno vilo v ROŽNI DOLINI pa naj on prispeva in vrne ukradeno ne pa ,da boste nam kradli, ki smo si sami ustvarjali dom za družino in otroke.
ko primitivzem pride na plano. Brat, brata kolje Janez se pa smeji!
Nekje je bilo objavljeno da je bivša ministrica Mrak kupila nadstandardno stanovanje ; pa me zanima, kako. V času njenega ministrovanja jev Slo nastalo veliko revnih družin. Po zaslugi lenih, nesposobnih uradnikov.h