Ljubljanainfo vsak dan v letu spremlja aktualno dogajanje v prestolnici. Tokrat smo pripravili pregled najzanimivejših dogodkov, ki so zaznamovali leto 2023.
Mafijski umor zaznamoval začetek leta
Najodmevnejša novica v začetku leta 2023 ni bila preveč spodbudna. Na območju Viča, natančneje na Oražnovi ulici, je bil umorjen 34-letni Igor Mančić, ki naj bi bil v sporu s slovensko celico Kavaškega klana.
Umorjeni je bil stari znanec policije, saj so nanj streljali že aprila 2020, a se je takrat ubranil s streli na napadalce, pri njem pa so našli večjo količino denarja.
Veliki gradbeni projekti
V tem letu smo bili priča zaključku in začetku več obsežnim gradbenih projektov. Med najodmevnejše gotovo sodijo Šumi, Schellenburg, Drama, Rog ter Potniški center Ljubljana.
Med Šumijem ter Schellenburgom (nekdanjim Kolizejem) lahko potegnemo več vzporednic. Pri obeh lahko namreč ugotovimo, da gre za večmilijonska gradbena megaprojekta v ožjem središču mesta, namenjena zgolj najbogatejšim.
A vrtoglave cene kupcem niso predstavljale ovire; v obeh novogradnjah so vsa stanovanja pošla izredno hitro, kupci pa za nakup povečini niso potrebovali posojila.
Krvava otvoritev Centra Rog: protestniki so s transparenti in ob bobnanju ter žvižganju večkrat obkrožili poslopje Centra Rog, malo pred 19. uro pa so se ustavili pred vhodom v center in želeli vstopiti, kar so jim preprečili varnostniki.
Vhod so nato prišle varovat policisti specialne enote.
Zanimivo, več prahu kot sama prenova in rušitev dela legendarne stavbe Drame nasproti prej omenjenega Šumija je dvignila odstranitev enega samega drevesa, ki je stalo pred njo.
Govora je o starem divjem kostanju, ki je na tiste mestu stal več kot 70 let.
»Vloga dreves v urbanem okolju je neprecenljiva. Nobena gradnja, nobena silna investicija, nobena betonizacija, noben profit, nobena in nikogaršnja fiksna ideja ni razlog, da se velik, zdrav, košat kostanj pred Dramo umori,« je takrat sporočala civilna družba.
Javna prisma in protesti niso zalegli. Stari kostanj je padel, širša debata o zelenih površinah v mestnem središču pa je aktualna še danes.
Pred nekaj dnevi je do podobne situacije prišlo tudi na Barjanski cesti, kjer bo »umorjenih« 179 dreves.
Oktobra je bil javnosti predstavljen infrastrukturni projekt stoletja - vsaj kar se tiče mesta Ljubljana. Potniški center naj bi bil po najbolj optimističnih predvidevanjih zaključen v slabih treh letih (čeprav v to verjame malokdo). Z njim bo Ljubljana dobila najsodobnejši avtobusno-železniški terminal.
A preden se bodo stvari obrnile na bolje, se bodo poslabšale.
Neživljenjske prometne razmere
Ljubljana ima težave s cestnim prometom že od nekdaj. A tako hudo, kot je v zadnjem obdobju, ni bilo že dolgo - morda nikoli. Nešteta gradbišča, masovno vračanje delavcev na fizična delovna mesta po koronskem obdobju, neustrezna prometna signalizacija, arogantnost voznikov. Vse to so faktorji, ki so pomembno prispevali k trenutnemu poraznemu stanju na cestah prestolnice.
Rešitev? Ni je. Z apokaliptičnimi napovedmi ni skoparil niti župan Zoran Janković. Večkrat je poudaril, da ljubljanski promet nikakor ne bo mogel zdržati tolikšnega navala avtomobilov, kolikor se jih bo preusmerilo okoli območja gradbišča Potniškega centra.
Do leta 2026 bo treba potrpeti.
Nutrije
Gotovo se spomnite sage z odlovom nutrij. Glasni protesti naravovarstvenih organizacij so tudi takrat pri županu Jankoviću naleteli na gluha ušesa. A zgodba je dosegla svoj vrhunec, ko se je vanjo vmešala premierjeva srčna izbranka Tina Gaber.
Odlov je meseca septembra vendarle stekel, do danes pa je bilo odstranjenih že več kot 300 nutrij.
O eni izmed najhujših naravnih katastrof, kar jih je kdaj prizadelo Slovenijo, je na tej točki že skorajda nesmiselno še govoriti. 4. avgusta 2023 se je nebo odprlo in nastopila je vsesplošna panika. Prvič po drugi svetovni vojni so se oglasile sirene. Najhuje skupile Sneberje, kjer sanacija še poteka.
Vročo kri je povzročila tudi afera, povezana s povezovalnim kanalom C0. Medtem ko župan Janković vztraja, da gre za optimalno rešitev, njegovi politični nasprotniki niso tako prepričani. Večkrat je prišlo tudi do razgretih protestov.
Vrhunski uspeh nogometašev
Svoj pečat so letos pustili tudi nogometaši domačega moštva, ki so najprej pod taktirko kontroverznega španskega stratega Alberta Riere najprej osvojili dvojno državno krono, nato pa so se v začetku nove tekmovalne sezone veselili zgodovinske prve uvrstitve v skupinski del elitnih evropskih tekmovanj.
Do nje so prišli v infarktni končnici dvoboja z mnogo premožnejšim bolgarskim prvakom Ludogorcem, ko sta blestela kapetan zmajev Timi Max Elšnik ter čuvaj mreže Matevž Vidovšek, ki je v izdihljajih tekme ubranil enajstmetrovko.