Razpisanih je 90 štipendij za nadarjene dijake in študente, ki imajo stalno prebivališče v Mestni občini Ljubljana in 20 kadrovskih štipendij za dijake in študente, ki so državljani Republike Slovenije.
»Od leta 1998 razpisujemo štipendije za dijake in študente, ki se odlikujejo po visokih sposobnostih in kreativnosti in že v času izobraževanja s svojimi učnimi uspehi ter dosežki na interesnih področjih izstopajo iz povprečja ter dosegajo izjemne rezultate v mestnem, državnem in mednarodnem merilu,« so nam povedali na Mestni občini Ljubljana.
Za štipendijo Mestne občine Ljubljana se lahko prek javnega razpisa potegujejo dijaki ter študenti dodiplomskih in podiplomskih študijskih programov doma in v tujini s stalnim prebivališčem na območju Mestne občine Ljubljana.
S programom štipendiranja Mestne občina Ljubljana prejemnikom štipendije zagotavlja štipendiranje do zaključka študijskega programa, za katerega so pridobili štipendijo, jih vključuje v projekte in promocijske dogodke Mestne občine Ljubljana ter skrbi za njihovo promocijo.
Kdo so štipendisti Mestne občine Ljubljana?
»Za pridobitev in ohranitev štipendije morajo imeti štipendisti Mestne občine Ljubljana visoka povprečja ocen oziroma dosegati druge izjemne rezultate,« so še pojasnili na občini in podali seznam njihovih štipendistov, ki imajo danes uspešne kariere.
A ne njihovih imen, temveč njihovih dosežkov.
Vsekakor vemo, da je med štipendisti danes uspešna in priljubljena igralka Ajda Smrekar ter glasbeni virtuoz na čelu Bernardo Brizani, sopranistka Irena Preda, pisateljica Gabriela Babnik, novinarka Jela Krečič, violinist Benjamin Izmajlov, jazz pevki Kristina Oberžan in Jadranka Juras, pesnica Natalija Milovanović, plavalec in član slovenske plavalne reprezentance Primož Šenica Pavletič.
Med njimi je še Damjan Kukovec, ki je bil pravni svetovalec na sodišču Evropske unije v Luksemburgu, se je zaposlil v pravni službi Evropske komisije ter predaval tudi v Riu de Janeiru, v Firencah, na Kent Law School v Bruslju in na Middlesex School of Law v Londonu.
Mak Grgić, ki po zaključku doktorskega študija živi in deluje v Los Angelesu, je bil novembra 2022 z albumom Mak Bach nominiran za prestižno nagrado Grammy v kategoriji za najboljši solistični album v kategoriji klasična glasba.
Jasmina Cibic deluje na področjih performansa, instalacije in filma ter je prejela eno najpomembnejših britanskih nagrad za umetnost Jarman, če naštejemo le nekaj štipendistov, ki najbolj izstopajo.
Koliko znaša občinska štipendija?
Na razpis se lahko prijavijo državljani Republike Slovenije: dijaki od vključno drugega letnika, ki ob vpisu v drugi letnik srednješolskega izobraževanja v Republiki Sloveniji niso starejši od vključno 17 let.
Prijavijo se lahko tudi študenti dodiplomskega in enovitega magistrskega študija, ki se izobražujejo v Republiki Sloveniji, od vključno drugega letnika, če ob vpisu v drugi letnik niso starejši od vključno 24 let ter študenti podiplomskega študija, razen enovitega magistrskega študija, ki se izobražujejo v Republiki Sloveniji, od vključno prvega letnika, če ob vpisu v prvi letnik niso starejši od vključno 29 let.
Starost dijakov in študentov višjih letnikov je lahko sorazmerno višja.
Višina kadrovske štipendije Mestne občine Ljubljana znaša: 180 evrov mesečno za dijake, 250 evrov mesečno za vse študente, ki se izobražujejo v Republiki Sloveniji in 450 evrov mesečno za vse študente, ki se izobražujejo v enovitih magistrskih programih medicine.
Pravica do štipendije Mestne občine Ljubljana se dodeli za posamezni izobraževalni program od prvega dne šolskega oziroma študijskega leta 2024/2025 dalje.